„Kołysanka z Auschwitz” Mario Escobar

„Kołysanka z Auschwitz”- tragedia romskiej rodziny

To wzruszający utwór Mario Escobara, poruszający problemy, dotyczące najtrudniejszych momentów w dziejach historii- drugiej wojny światowej. Mario Escobar, zebrał informacje z przekazów, pamiętników czy wywiadów na temat obozu w Auschwitz i jego funkcjonowania i na podstawie tej, stworzył wzruszającą i autentyczną opowieść o losach Helene i jej rodziny. Akcja dzieje się w latach 40-tych XX wieku, w środku trwania wojny w Niemczech.

Kobieta, wbrew wszystkiemu, poślubia skrzypka pochodzenia romskiego, razem doczekali się piątki potomstwa. Całe życie rodziny Hannemann, zmienia się w ciągu kilku minut, kiedy to do ich drzwi pukają funkcjonariusze SS. Mąż głównej bohaterki, obecnie jest bezrobotny, a swój brak pracy może wyjaśnić przede wszystkim swoim pochodzeniem.

Kiedy miłość matki przezwycięża terror wojny

Wraz z dziećmi, mąż Helene musi być zesłany do obozu koncentracyjnego do Auschwitz. Jednakże, główna bohaterka, nie jest z pochodzenia Romką (w przeciwieństwie do męża) i ma możliwość zostania w domu. Jako prawdziwa matka, która nie chce zostawić swoich dzieci samych, pragnie przebywać z mężem, więc z racji tego, dobrowolnie zgadza się na transport do obozu.

Na miejscu, głowa rodziny, zostaje przydzielona do pracy fizycznej, natomiast Helene- z wykształcenia pielęgniarka, zostaje umieszczona przy doktorze Mengele, aby prowadzić obozowe przedszkole. Wszystko dzięki swoim umiejętnościom oraz znajomości języka. Helen wie, jaki los spotka te dzieci, jednak główna bohaterka próbuje chociaż w niewielki sposób, pomóc najmniejszym zamkniętym w obozie i uczynić ich chwile jak najbardziej normalnymi.

Rodzina, przedstawiona jest w ciężkich obozowych realiach. Każdego dnia, więźniowie muszą zmagać się z głodem, cierpieniem i śmiercią, która czeka tuż  za rogiem. Cała historia oparta jest na prawdziwej relacji Helene Hannemann, która w swoim życiu zmuszona była przejść przez piekło Auschwitz. Dzięki jej odwadze, mroki historii mogły być rozświetlone. To kobieta pełna empatii, która pragnie wprowadzić trochę radości, w te jak przykre i trudne dla dzieci i obozowiczów momenty.

Utwór wzrusza, zmusza do refleksji, przedstawia sytuację matki, która mimo wszystko pragnie zostać przy swoich dzieciach i zrobi wszystko, aby móc je widywać (nawet za cenę przebywania w obozie koncentracyjnym). To przekrój przez ogrom krzywd oraz przykrych sytuacji, które były na porządku dziennym, w jeszcze nie tak dawnym czasie. Nie wolno zapominać o tym, co działo się kilkadziesiąt lat temu i, że to właśnie ludzie były przyczyną cierpień innych istot.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *